احراز هویت با اثر انگشت در زامارین

برای شروع ابتدا باید طریقه کانفیگ کردن پروژه های Xamarin.Android را بررسی کرد تا اپلیکیشن توانایی احراز هویت با اثر انگشت را داشته باشد:

1. برای تعریف مجوز Api های لازم برای اثر انگشت ابتدا AndroidManifest.xml آپدیت شود.
2. دریافت مجوز FingerprintManager
3. بررسی اینکه دستگاه توانایی اسکن اثر انگشت را دارا باشد.

درخواست مجوز در manifest اپلیکیشن

در یک اپلیکیشن اندروید باید درخواست مجوز USE_FINGERPRINT در manifest داده شود. تصویر زیر طریقه دادن این مجوز را نشان می دهد.

زامارین manifest

زامارین manifest

گرفتن نمونه از FingerprintManager

در مرحله بعد، اپلیکیشن باید یک نمونه از FingerprintManager یا کلاس FingerprintManagerCompat را دریافت کنید. برای سازگاری با نسخه های قدیمی تر اندروید، اپلیکیشن آندروید باید از API های سازگاری که در پکیج نوگت v4 پشتیبانی اندروید یافت می شود، استفاده شود. تکه کد زیر چگونگی بدست آوردن object مناسب از سیستم عامل را نشان می دهد.

در کد بالا Context در هر اندرویدی Android.Content.Context می باشد.

بررسی واجد شرایط بودن

یک اپلیکیشن باید چندین بررسی برای اطمینان از امکان احراز هویت با اثر انگشت را انجام دهد. در مجموع، پنج شرط وجود دارد که واجد شرایط بودن اپلیکیشن با آن ها بررسی می شود:

1. API level 23:در Api های اثر انگشت نیازمند API level 23 یا بالاتر است. کلاس FingerprintManagerCompat سطح Api را برای شما بررسی می کند. برای این مورد پیشنهاد می شود از کتابخانه پشتیبانی اندروید v4 و FingerprintManagerCompat استفاده شود.
2. سخت افزار: زمانی که اپلیکیشن برای اولین بار شروع می شود باید وجود اسکنر اثر انگشت بررسی شود:

3. امنیت دستگاه: کاربر باید دستگاهی امن با قفل صفحه نمایش داشته باشد. اگر کاربر دستگاه امنی با قفل صفحه نداشت و امنیت برای اپلیکیشن مهم بود، کاربر باید از طریقه کانفیگ کردن قفل صفحه مطلع شود. تکه کد زیر طریقه بررسی این مورد را نمایش می دهد.

4. ثبت اثر انگشت: کاربر باید حداقل یک اثر انگشت ثبت شده در سیستم عامل داشته باشد. این مجوز باید قبل از هر احراز هویت دیگری بررسی شود.

5. مجوزها: اپلیکیشن باید قبل از استفاده کاربر درخواست مجوزدهی داشته باشد. برای اندروید 5.0 و پایین تر کاربر این مجوز را در هنگام نصب اپلیکیشن می دهد. در اندروید 6.0 مدل مجوزدهی جدیدی ایجاد شده که مجوزها در هنگام ران تایم بررسی می شود. اسکن اثر انگشت یک مجوز خطرناک تلقی می شود و کاربر باید این مجوز را به طور صریح اعطا نماید. قطعه کد زیر نمونه این مجوز در اندروید 6.0 را نشان می دهد:

هر اپلیکیشن باید شرایط 4،3 و 5 را در هر زمان که می خواهد از احراز هویت با اثر انگشت استفاده کند بررسی نماید. شرایط 1 و 2 نیز میتوانند زمانی که اپلیکیشن برای اولین بار روی دستگاه اجرا می شود نتایج آن بررسی و ذخیره شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

46 + = 51